A település

Nagycenk, a Széchenyiek festői települése már az őskor óta lakott, első írásos emléke a 13. század végére nyúlik vissza. A település az évszázadok során több befolyásos főnemesi család – többek között a Kanizsayak, a Nádasdyak, majd a Draskovichok – birtokához tartozott, története a 18. század elejétől fonódott össze véglegesen a Széchenyi-család sorsával. A legnagyobb magyar, gr. Széchenyi István apja halála után örökölte meg a nagycenki uradalmat, melyen nyugat-európai körútjának tapasztalatai alapján modern mintagazdaságot hozott létre, a kastély részleges átépítésével és korszerűsítésével pedig Hild Ferdinándot bízta meg. A nagycenki kastély az első magyarországi épületek közé tartozott, ahol – Széchenyi Istvánnak hála – vízöblítéses “angol-WC” került kialakításra. Az épületegyüttes végleges formáját Széchenyi halála környékén nyerte el fia, Béla tulajdonában.

A község máig híven tükrözi a Széchenyiek egykori gazdagságát: a Széchenyi Emlékmúzeumnak is helyet adó kastélyon túl a Széchenyi Mauzóleum – a magyarok zarándokhelye, a “legnagyobb magyar” végső nyughelye –, a kastélyhoz vezető védett hársfasor (amely 2003 óta UNESCO világörökségi helyszín), a hangulatos főtér (Széchenyi tér) és a Fertőboz-Nagycenk között közlekedő kisvasút (Múzeumvasút) is növeli a település varázsát. A történelmi központon kívül a település az elmúlt évek során újabb csendes, újépítésű kertvárosi településrészekkel bővült, a folyamatos fejlődésben lévő településen óvoda, iskola is működik, mintegy 2000 fős lakossága befogadó közösséget alkot.

Közlekedés szempontjából Nagycenk infastrukturálisan kifejezetten jól ellátott településnek számít Sopron vonzáskörzetében: területén ér össze a Sárvár és a Balaton irányába vezető 84-es, illetve a Csorna és Győr irányába vezető 85-ös főút. Sopron belvárosa alig 15 perc távolságra van autóval, vonatállomásáról hétköznaponként óránként indulnak vonatok Sopronba – mintegy 13 perces menetidővel.

2018-ban Nagycenk határában is gőzerővel megindultak az M85-ös autópálya előkészítő munkálatai. Az autósztráda – a Nagycenk határában megvalósuló csomópont és pihenő révén – az országos és európai gyorsforgalmi úthálózatba is be fogja kapcsolni a települést. A munkálatok közeljövőben várható befejezésével mind Budapest (1 óra 30 perc), mind Bécs (40 perc) közvetlenül autósztrádán is elérhetővé válik Nagycenkről.